Zdrowsze zamienniki białego cukru
Miód Manuka
Nowozelandzki miód posiada naturalne właściwości antybiotyczne (oksydaza glukozy- enzym wchodzący do miodu przez pszczoły wraz z wydzieliną gardzielowych. Miód zawiera: antyoksydanty, flawonidy oraz enzymy. Polecamy również wybieranie naszych lokalnych miodów ( rzepakowy, lipowy, gryczany, wrzosowy – każdy rodzaj ma swoje wyjątkowe właściwości prozdrowotne).
- Leczy, odkaża
- Korzystnie wpływa na układ: immunologiczny, sercowo-naczyniowy, czerwonokrwinkowy
- Wpływa na tkankę łączną
- Niszczy grzyby, bakterie i wirusy odporne na antybiotyki (antygrzybiczny,antywirusowy i antybakteryjny)
Polecamy: woda +miód + cytryna + sól himalajska = doskonałe uzupełnienie po treningu w ramach dostarczenia glikogenu do mięśni oraz neutralizuje powstałe wolne rodniki tlenowe.
Daktyle
Słodki owoc palmy daktylowej, występujący na oazach pustynnych północnej Afryce oraz południowo- zachodniej Azji.
Korzyści prozdrowotne:
- Szybko dostarczają energie – łatwo są trawione
- Wspomagają jelita (właściwości lecznicze: rozwój przyjaznych bakterii, działanie detoksykacyjne organizmu- niwelują zaparcia)
- Korzystnie wpływają na układ sercowo-naczyniowy
- Zawierają potas dzięki czemu wspomagają w regulowaniu układu nerwowego i zapobiegają udarom
- Zawierają żelazo – zapobiegają anemii
- Przyczyniają się do obniżenia cholesterolu LDL
Uwaga! Daktyle najlepiej jeść świeże, jeżeli kupujemy suszone warto pamiętać o wcześniejszym ich namoczeniu aby pozbyć się zanieczyszczeń znajdujących się na skórce.
Stevia
Roślina o słodkich liściach z Ameryki Południowej, wykorzystywana jest jako naturalny słodzik i lekarstwo. Badania naukowe szczególnie potwierdzają korzystny wpływ na nadciśnienie, cukrzyce, działanie antynowotworowe oraz przeciwzapalne. Jest to całkowicie BEZKALORYCZNY słodzik do 300 razy bardziej słodki niż biały cukier. Ważne jest że nie podnosi poziomu cukru we krwi. Jest odporna na wysoką temperaturę (nawet do 200 °C). Nie stwierdzono ŻADNYCH skutków ubocznych spożywania tej rośliny
Najlepsza jest stevia jako ciecz, a nie wersja białego proszku.
Cukier kokosowy
Jest to cukier pochodzący z soku kwiatów drzewa kokosowego. Pozyskiwany jest poprzez gotowanie i odwodnienie soku z palmy kokosowej. Składa się z sacharozy, posiada słodki, karmelowy posmak. Dzięki minimalnemu sposobowi pozyskiwania cukru kokosowego składniki mineralne pozostają nienaruszone. W cukrze kokosowym 75% jego zawartości to sacharoza, składająca się w 50% z glukozy, i w 50% z fruktozy. Dla porównania biały cukier stołowy to 100% sacharozy.
Zawiera
- Potas ( 100g zawiera 1,030mg potasu, czyli 25% dziennego zapotrzebowania.
- Inuline – rodzaj błonnika roślinnego, przyczynia się do wolniejszego wchłaniania cukrów w przewodzie pokarmowym.
- Niski indeks glikemiczny na poziomie 35 ( IG białego cukru: 60)
- Tiamine ( witamina z grupy B)
- Inozytol (wpływa na poprawę nastroju)
- Żelazo, miedź, cynk
Należy pamiętać, że nawet wersja „FIT” słodkich zamienników nie jest bezkarna i nie należy tych produktów nadużywać w codziennym zbilansowanym odżywianiu. Powyższe przykłady mają być zdrowszą alternatywą białego cukru/ chemicznego aspartamu/ syropu glukozowo- fruktozowego.